National 12 - find out more...
Toggle navigation
National 12
Home
(current)
About
Getting Started
For Sale
Owners Resources
Events
Membership
National 12 events 2005
Untitled Document
Series Results:
Series
, (e) Eastern, (m) Midlands,
(n) Northern
, (s) Scotland, (sw) South West, (t) Thames, (v)
Vintage
- Download iCAL
Untitled Document
Date
Venue
January
2nd
Yorkshire Ouse S.C.
2nd
Grafham Water S.C.
8th
Queen Mary S.C.
9th
Ranelagh S.C.
29th
Northampton S.C.
February
6th
Tynemouth S.C, Newburn-on-Tyne
5th & 6th
Rutland S.C.
26th
Royal Harwich Y.C
.
27th
Royal Harwich Y.C.
March
5th & 6th
Alexandra Palace &
Starcross Steamer
19th & 20th
Burghfield S.C.
26th – 28th
Waldringfield S.C.
April
2nd & 3rd
Bristol Corinthian Y.C.
9th & 10th
Aldeburgh Y.C.
9th
Blithfield S.C
16th
Avon S.C.
17th
Ely S.C.
17th
Annandale S.C.
23rd & 24th
Notts County S.C.
30th – 2nd
Salcombe Y.C.
May
7th
Nottingham S.C.
8th
Trent Valley S.C.
14th & 15th
Derwent Reservoir S.C.
21st & 22nd
Scaling DamS.C.
22nd
Desborough S.C.
28th – 30th
Royal Harwich Y.C.
June
4th & 5th
Yorkshire Ouse S.C.
4th & 5th
Thorpe Bay Y.C.
11th & 12th
Weston S.C.
18th & 19th
Tynemouth S.C.
18th
Spinnaker S.C.
19th
Ranelagh S.C.
25th & 26th
Northampton S.C.
25th & 26th
Northampton S.C.
July
2nd
Earlswood Lakes S.C.
16th & 17th
Filey S.C.
23rd & 24th
Pevensey Bay S.C.
30th – 7th
Bassenthwaite S.C.
30th – 6th
North West Norfolk Week
August
6th – 12th
Burton Wk, S Caernarvonshire
8th – 12th
Salcombe Y.C.
14th – 19th
Salcombe Y.C.
20th – 21st
Solway Y.C.
22nd – 26th
Royal Harwich Y.C.
28th & 29th
Royal Harwich Y.C.
September
3rd
Derwent Reservoir S.C.
3rd & 4th
Waldringfield S.C.
10th & 11th
Starcross Y.C.
18th
Grimwith S.C.
18th
Henley S.C.
25th
Redesmere S.C.
25th
Twickenham Y.C.
October
1st
Ripon S.C.
2nd
Yeadon S.C.
8th
Grafham Water S.C.
15th
Oulton Mere
22nd & 23rd
Salcombe Y.C.
November
5th & 6th
Middle Nene S.C.**CANCELLED**
13th
Tynemouth S.C.
19th
Trent Valley S.C. (Midland Area Dinner)
December
3rd
Yorkshire Ouse S.C.
26th
Royal Harwich Y.C.
8th Jan ‘06
Yorkshire Ouse S.C.
Vintage Wing Witchcraft Bailer Series 2005
Avon S.C.
Trent Valley S.C.
Yorkshire Ouse S.C.
Earlswood Lakes S.C.
Derwent Reservoir
Ripon S.C.
Yeadon
S.C.
Qualifiers
Witchcraft
Total.Best
Bailer
April 16
May 8
June 4 & 5
July 2
Sept.4
Oct.1
Oct 2
2 Races
Placings
Helm.
Boat Name
Sail No.
P.H.Turner
Dolly Daydream
2487
1
1
1
1
1
2
1
B.Herring
Lets Go
1673
2
3
2
2
2
4
2=
B.Kitching
Just Lucky
1657
3
3
6
5
K.Goddard
Duodecimal
2300
4
5
4
9
6
R.White
Pippin
2134
5
P.David
Little Meg
2545
1
V.Phillips
Invasion II
2531
2
5
I. Purkis
Mock Turtle
1620
4
2
3
5
4
L.Carter
Weirdstone
2673
4
H.Chadwick
Triarda
2266
3
1
4
2=
P.Roe
Rum Runner
2033
4
Ken Goddard
10 Sep 05
<
BACK
n12 Bottom Banner
Back to top