Design | Designer | Year |
---|---|---|
0 | ||
Aftermath | David Mathews | 1972 |
Aftermath 2 | David Mathews | 1974 |
Annie Apple | David Greening | 2000 |
Anticipation | Jo Richards | 1974 |
Archimedes | Martin Crouch | 1968 |
Baggy Trousers | Robert Peebles | 1980 |
Baggy Trousers 2 | Robert Peebles | 1985 |
Barnt Green One Design | Peter Brett | 1936 |
Berengaria | Hugh Ambery | 1975 |
Big Issue | Phil Morrison | 1998 |
Big Issue 2 | Phil Morrison | 2005 |
Black Mamba | Mal MacDougall | 1974 |
Black Starlet | Bruce Banks | 1952 |
Bombshell I | Tony Lewis | 1974 |
Bouncer | Jo Richards | 1977 |
Bounder | Neville Green | 1990 |
Brand Loyalty | Robert Peebles | 1986 |
Breeze Block | Peter Robinson | 1980 |
Bullet | Paul Trevan & Graham Long | 1973 |
Bullfrog | R. W. Kenyon | 1949 |
Bunyip | Jim Aldis | 1967 |
C Squared | H. Curtis Hall | 1936 |
Can Can | Charles Nicholson | 1936 |
Carefree | Jack Holt | 1952 |
Chain Lightning | David East | 1980 |
Cheeky Tramp | Graham Lewis | 1972 |
Cheshire Cat | Michael Jackson | 1973 |
Chimp | Jack Holt | 1955 |
China Doll | Phil Morrison | 1967 |
Clean Sweep | Alec Stone | 1960 |
Cobra | Mal MacDougall | 1973 |
Complex | David East | 1967 |
Cosmic Cowboy | Gerry Ledger | 1981 |
Crusader | Phil Morrison | 1981 |
Crusader 2 | Phil Morrison | 1982 |
Crusader 88 | Phil Morrison | 1988 |
Daphne | Charles Currey | 1952 |
Dawn Star | H. F. Williams | 1953 |
Dead Cat Bounce | Jo Richards | 2008 |
Design 6 | Phil Morrison | 1979 |
Design 8 | Phil Morrison | 1987 |
Desperado | John Cheetham | 1976 |
Dos 1 | David Downs | 1989 |
Droop | Tom Mann | 1957 |
Dubious | Michael Hoyle | 1974 |
Dubious 2 | Michael Hoyle | 1996 |
Eletroglide | Mervyn Cook | 1974 |
Enigma | Tom Booth | 1959 |
Feeling Foolish | Bim Daser | 1995 |
Fiery Cross | Austin Farrar | 1936 |
Fillet | Wyche & Coppock | 1947 |
Final Chapter | Michael Jackson | 1987 |
Finesse | David Mathias | 1962 |
Five Star | Phil Morrison | 1969 |
Flying Colours | Chris Davies | 1988 |
Flying Saucer | Jack Holt | 1955 |
Freak Out | Phil Morrison | 1991 |
Free Fall | Phil Morrison | 1976 |
Fubar | Colin Hamster | 1989 |
Gammerstang | Angus Dick | 1973 |
Gas-Fired | Harry Dalby | 1964 |
Gnome | Wyche & Coppock | 1947 |
Goblin | Wyche & Coppock | 1946 |
Goupi | G. S. Dale-Jones | 1965 |
Grebe | Iain McBride | 1989 |
Greenfly | Tim Tomlinson | 1978 |
Greenpeace | R. Franklin-Pierce | 1980 |
Greyhound | Tim Tomlinson | 1974 |
Grimley Fiendish | Robert Peebles | 1986 |
Gryphon | Michael Jackson | 1983 |
Happy Medium | Gerry Ledger | 1971 |
Havoc | Keith Callaghan | 1974 |
Hedgepig | Derek Davies | 1988 |
Hell Fired | C. E. Palmer | 1965 |
Hijack | David Hollom | 2012 |
Holt 500 | Jack Holt | 1946 |
Holy Roller | John Sadler | 1975 |
Homebrew | P. K. Coles | 1975 |
Hot Planks | Harry Dalby | 1971 |
Huffler | Tim Tomlinson | 1973 |
Hurricane | Wyche & Coppock | 1938 |
Hustler | Colin Cumming | 1975 |
I O U | Jo Richards | 1975 |
Impact | Michael Jackson | 1970 |
Imposter | Brian Rowsell | 1963 |
Jackpot | Gerry Ledger | 1969 |
Kisti | Leslie Landamore | 1946 |
Knuckleduster | Chris Davies | 1985 |
Lara | John Tebb | 1974 |
Limelight | Darrel Aldersea | 1975 |
Little John | Wyche & Coppock | 1950 |
Locomotion | East/Brown | 1976 |
Lucia | Michael Jackson | 1957 |
Lucky Number | Pym Jones | 1965 |
Man-O'-War | Dare Barry | 1997 |
March Hare | Michael Jackson | 1962 |
Mark 1 | Ian Proctor | 1951 |
Mark 10 | Ian Proctor | 1960 |
Mark 11 | Ian Proctor | 1962 |
Mark 11A | Ian Proctor | 1962 |
Mark 12 | Ian Proctor | 1963 |
Mark 13 | Ian Proctor | 1965 |
Mark 14 | Ian Proctor | 1966 |
Mark 2 | Ian Proctor | 1952 |
Mark 2A | Ian Proctor | 1953 |
Mark 3 | Ian Proctor | 1952 |
Mark 3 1/2 | Ian Proctor | 1959 |
Mark 3A | Ian Proctor | 1955 |
Mark 4 | Ian Proctor | 1953 |
Mark 4A | Ian Proctor | 1955 |
Mark 5 | Ian Proctor | 1954 |
Mark 5 1/2 | Ian Proctor | 1956 |
Mark 6 | Ian Proctor | 1955 |
Mark 7 | Ian Proctor | 1975 |
Mark 8 | Ian Proctor | 1958 |
Mark 8A | Ian Proctor | 1958 |
Mark 9 | Ian Proctor | 1959 |
Mark Twain | Leslie Landamore | 1957 |
Marmite Soldier | Phil Morrison | 1979 |
Micro Clipper | Barry Jones | 1981 |
Microwave | Barry Jones | 1990 |
Mild Sensation | Richard Cross | 1972 |
Minuteman | Jim Aldis | 1971 |
Mischief | Donald Woof | 1974 |
Moomin | Jim Aldis | 1968 |
Moonchild | John Cheetham | 1973 |
Morgan Giles | Morgan Giles | 1947 |
Mr Fatman | Nigel Waller & Robert Peebles | 1980 |
Mr. Jones | Martin Jones | 1967 |
Mrs Gloob | Andrew Savell | 1976 |
Mugwump | G. B. Cronin | 1981 |
Mumble | Paul Trevan | 1971 |
Mustang | Graham Rabbitts | 1969 |
Nimrod | Tom Booth | 1963 |
Numinous | Bim Daser | 2001 |
Oadby Owl | Harry Dalby | 1975 |
Ogre | Roger McAll | 1971 |
One Off | Hugh Welbourn | 1993 |
P.T.O. | Jo Richards | 1972 |
Paper Dart | Phil Morrison | 1972 |
Paradigm | Gavin Willis | 2003 |
Paradigm 2 | Gavin Willis | 2007 |
Paradigm 3 | Gavin Willis | 2010 |
Paradigm 4 | Gavin Willis | 2019 |
Paradox | Bim Daser | 2003 |
Paws | John Sears | 1976 |
Pencil Slip | Michael Hoyle | 1973 |
Percussion | Iain McBride | 1979 |
Perkin Warbeck | Hugh Ambery | 1978 |
Phase Four | Phillip Kent | 1976 |
Pipedream | Robert Peebles | 1976 |
Polynya | Graham Rabbitts | 1970 |
Prowler | David East | 1970 |
Punkarella | Jo Richards | 1978 |
Python | Mal MacDougall | 1977 |
Radical Posture | Robert Peebles | 1986 |
Rage | Wyche & Coppock | 1939 |
Rapier | Donald Woof | 1970 |
Rattle Snake | Mal MacDougall | 1975 |
Rattler | Mal MacDougall | 1975 |
RB12 Mark 1 | T. A. Rawlinson | 1977 |
RB12 Mark 2 | T. A. Rawlinson | 1978 |
RB12 Mark 3 | T. A. Rawlinson | 1980 |
Red Queen | Michael Jackson | 1967 |
Red Shift | Robert Peebles & Derek Davies | 1987 |
Red-Hot Shot | Harry Dalby | 1973 |
Rigden Magic | Roy Rigden | 1951 |
Ripple | Ian Proctor | 1948 |
Roadrunner | Nick Crowhurst | 1982 |
Roc | Wyche & Coppock | 1946 |
Rough Diamond | Peter Diamond | 1980 |
Royal Flush | J. A. Stirling | 1972 |
Rue Too | Gerry Ledger | 1993 |
Scooter | Phil Morrison | 1977 |
Sea Legs | David Matthias | 1961 |
Shot In The Dark | Jo Richards | 1981 |
Shotgun | Mike Nokes | 1966 |
Sidewinder | Mal MacDougall | 1978 |
Smuggler | Uffa Fox | 1959 |
Smuggler 2 | Uffa Fox | 1963 |
Sneaker | John Sadler | 1976 |
Soap Dish | Robert Peebles | 1989 |
Sorcerer's Apprentice | Roger McAll | 1969 |
Sparklet | Leslie Landamore | 1962 |
Sparklet 2 | Leslie Landamore | 1965 |
Spider | David East | 1971 |
Squid | Richard Roscoe | 1959 |
Squid 2 | Richard Roscoe | 1962 |
Stalky | Jim Aldis | 1970 |
Starbuck | F. D. Mathews | 1966 |
Starfish | Mike Nokes | 1961 |
Sting | Laurence Jones | 1973 |
Street Legal | Jo Richards | 1979 |
Substitute | Ian Savell | 1977 |
Subversion | Jo Richards | 1976 |
Sunrise | Charles Currey | 1953 |
Sunshine | Charles Currey | 1950 |
Sunshine 6 | Charles Currey | 1956 |
Sunshine Mk 1 | Charles Currey | 1936 |
Sunshine Mk 2 | Charles Currey & Percy See | 1938 |
Super Bouncer | Jo Richards | 1978 |
Sureshot | Gerry Ledger | 1967 |
Sweet Chariot | Colin Cumming | 2011 |
Taylor Mark 1 | Peter Taylor | 1968 |
Tempest | Wyche & Coppock | 1946 |
The Wedge | Roger Cherrill | 1971 |
Tiger | Michael Jackson | 1978 |
Tigress | Michael Jackson | 1980 |
Tizyer | Alec Stone | 1964 |
Tortoise | Keith Thatcher | 1973 |
Tramp | Tom Booth | 1964 |
Travelling Light | Gerry Ledger | 1978 |
Trident | John Wills | 1981 |
Trouble Shooter | Peter Diamond | 1982 |
Typhoo | Jack Holt | 1957 |
Uffa King | Uffa Fox | 1936 |
Up | Ian Howlett | 1971 |
Viper | Mal MacDougall | 1980 |
Viper 1 | Mal MacDougall | 1981 |
Viper 2 | MacDougall & Turner | 1980 |
Walk-Away | G. F. M. Walker | 1965 |
Warlock | Donald Woof | 1971 |
Waterloo Sunset | Mervyn Cook | 1972 |
Weird | Alec Ashmole | 1962 |
Whisper 4 | Phil Morrison | 1971 |
Whisper 7 | Phil Morrison | 1970 |
White Wind | W. D. Citron | 1962 |
Wild B | Gerry Ledger | 1974 |
Wild Front Ear | Paul Oakey | 1993 |
Will Woodbody | Stephen Blunt | 1969 |
Wind-Fall | Phil Morrison | 1975 |
Windborne | Graham Ireland | 1990 |
Wizard | Jo Richards | 1978 |
Wrath | Wyche & Coppock | 1938 |